IEEE logo    

May 6-8, 2012
hosted by IUPUI
Indianapolis, IN, USA


INDIANA UNIVERSITY-PURDUE UNIVERSITY INDIANAPOLIS
IEEE logo 2012 IEEE INTERNATIONAL CONFERENCE on
ELECTRO/INFORMATION TECHNOLOGY

General Information
Call for Papers
Organizing Committee
Program Committee
Keynote Speakers Accommodations
Student Paper Contest
Registration Information
Sponsorship Information Program
Workshops
Acknowledgement to Reviewers


IEEE Copyright Information
Sample Paper


eit Home


Sponsors






Program

Click here for a map of the conference center.

Sunday, May 06, 2012
TimeSession
8:00 - 12:00 NoonDigilent Design Contest
Campus Center
CE-305


Coordinator: Alex Wong
12:00 - 1:00 PMLunch Break

1:00 - 5:00 PMDigilent Design Contest
Campus Center
CE-305


Coordinator: Alex Wong
Student Paper Contest
Campus Center
CE-307


Coordinator: Steven James
Workshop
Project Management
Instructor: Tarek Lahdhiri
Campus Center
CE-309
5:00 - 6:00 PMBreak

6:00 - 8:00 PMReception
Courtyard
(Music Provided by Daniel J. Rauscher Quartet)
Speaker: Dr. David Russomanno
Dean of the Purdue School of Engineering and Technology
and Professor of Electrical and Computer Engineering
Indiana University-Purdue University Indianapolis (IUPUI)
Monday, May 07, 2012
TimeSession
7:30 - 8:00 AMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


8:00 - 10:00 AMWelcome Remarks/Keynote
Room 118

Welcome Remarks: Karen S Pedersen
IEEE Region 4 Director-Elect

Speaker: George Maracas
Program Director
Energy, Power and Adaptive Systems (EPAS)
Division of Electrical, Communications,and Cyber Systems (ECCS)
National Science Foundation
10:00 - 10:30 AMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


10:30 - 12:00 NoonSession 1A
Room 226
DSP Algorithms

Chair: Lauren Christopher
Session 1B
Room 222
Multiprocessor and Parallel Processing I

Chair: Mohsin Jamali
Session 1C
Room 223
Software Engineering and Data Fusion

Chair: Naser El-Bathy
Smart Grid Workshop
EV 101 - An Electric Vehicle Workshop
J. Eric Dietz
Purdue University
(11:15 AM)
Duke Energy's Distribution Automation Program
Jim Farley
Duke Energy

Room 118
12:00 - 1:05 PMLuncheon
Scholars Hall North

Speaker: Jeffrey S. Katz
Chief Technology Officer
Energy and Utilities Industry
IBM Corporation

Digilent Design Contest Awards
1:05 - 1:15 PMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


1:15 - 2:45 PMSession 2A
Room 226
DSP: Image Processing I

Chair: Ezzatollah Salari
Session 2B
Room 222
Nanotechnology

Chair: Quazi D.M. Khosru
Session 2C
Room 223
Control Systems

Chair: Miguel Abrahantes
Smart Grid Workshop
Smart Grid's Impact on Asset Management
Paul Myrda
Epri
(2:00 PM)
Building and Managing a Smart Grid
Barry Feldman
Indianapolis Power & Light

Room 118
2:45 - 3:15 PMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


3:15 - 4:45 PMSession 3A
Room 226
DSP Systems

Chair: Erdal Oruklu
Session 3B
Room 222
High Performance Computing and Parallel Processing II

Chair: Christian Trefftz
Session 3C
Room 223
Automotive Systems

Chair: Waseem Sadeh
Smart Grid Workshop
Charging Stations for Electric Vehicles and How They Will Impact the Electrical Industry
Joan Soller
Indianapolis Power & Light

(4:00 PM)
Panel: The Future of Smart Grid

Room 118
4:30 - 6:15 PMBreak

6:30 - 9:00 PMBanquet
Scholars Hall North

Keynote : Hojjat Adeli
Abba G. Liechtenstein Professor
The Ohio State University

Awards Ceremony
Tuesday, May 08, 2012
TimeSession
7:30 - 8:00 AMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


8:00 - 10:00 AMWelcome Remarks/Keynote
Room 118

Welcome Remarks: S. Hossein Mousavinezhad
Professor and Chair
Department of Electrical Engineering and Computer Science
Idaho State University

Speaker: Peter J. Schubert
Director of the Richard G. Lugar Center for Renewable Energy,
Professor of Electrical and Computer Engineering
Indiana University-Purdue University Indianapolis
10:00 - 10:30 AMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


10:30 - 12:00 NoonSession 4A
Room 226
DSP: Image Processing II

Chair: Rahman Tashakkori
Session 4B
Room 222
Sensor Networks

Chair: Girma Tewolde
Session 4C
Room 223
Engineering Innovation and Education

Chair: Alexander Uskov
Workshop
NI FPGA
Barry Myers
National Instruments

Room 118
12:00 - 1:05 PMLuncheon
Scholars Hall North

Speaker: Keynote : Stephen E. Johnson
Sr. Marketing Manager - Academic Products
National Instruments
1:05 - 1:15 PMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


1:15 - 2:45 PMSession 5A
Room 226
DSP: Biomedical Applications

Chair: Miad Faezipour
Session 5B
Room 222
Wireless Communication

Chair: Saleh Faruque
Session 5C
Room 223
Power Systems

Chair: Sergey Gladyshev
Workshop
Matlab
Jerry Brusher
MathWorks

Room 118
2:45 - 3:15 PMNetworking/Break
Refreshments Available in Exhibition Area


3:15 - 4:45 PMSession 6A
Room 226
Biomedical Systems and Robots

Chair: Kumar Yelamarthi
Session 6B
Room 222
Cyber Security

Chair: Patrick Seeling
Session 6C
Room 223
Other Technologies

Chair: Naima Kaabouch
Workshop
NI FPGA
Barry Myers
National Instruments

Room 118